Το χημικό ατύχημα με τη συμμετοχή μαθητών προκαλεί χρήση μεγάλης κλίμακας



We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Φοιτητές και καθηγητής νοσηλεύτηκαν

Στο Αμβούργο, το χημικό ατύχημα στο οποίο συμμετείχαν φοιτητές του τεχνικού πανεπιστημίου Harburg προκάλεσε σημαντική ανάπτυξη. Διάφοροι σωλήνες του εξαιρετικά τοξικού διαλύτη ακετονιτριλίου έσπασαν κατά τη διάρκεια ενός πειράματος. Η έκθεση στον διαλύτη και την εισπνοή των ατμών προκάλεσε σημαντικά προβλήματα υγείας σε πέντε φοιτητές και έναν καθηγητή, καθιστώντας απαραίτητη την εισαγωγή νοσοκομείων, δήλωσε εκπρόσωπος των υπηρεσιών έκτακτης ανάγκης.

Η πυροσβεστική και 50 αξιωματικοί έφτασαν την Τρίτη το απόγευμα στην τοποθεσία TU Harburg για να κάνουν τον απελευθερωμένο, εξαιρετικά τοξικό διαλύτη ακίνδυνο. Πέντε ώρες νωρίτερα, αρκετά αγγεία με ακετονιτρίλιο είχαν πέσει στο πάτωμα και έσπασαν κατά τη διάρκεια ενός πειράματος, δήλωσε ο εκπρόσωπος της πυροσβεστικής υπηρεσίας Hendrik Frese στο «Hamburger Abendblatt». Κατά το σκούπισμα του διαφυγόντος υγρού, οι μαθητές και ο καθηγητής προφανώς ήρθαν σε άμεση επαφή με τον εξαιρετικά τοξικό διαλύτη, ο οποίος προκάλεσε σημαντικά προβλήματα υγείας μετά από λίγο. «Οι πέντε μαθητές και ο καθηγητής που ήταν υπεύθυνος για το πείραμα βρίσκονται στη μονάδα εντατικής θεραπείας στο νοσοκομείο για παρατήρηση», δήλωσε ο εκπρόσωπος της πυροσβεστικής υπηρεσίας.

Παραδόσεις νοσοκομείων λόγω απελευθερωμένου διαλύτη Περίπου το μεσημέρι οι μαθητές και ο καθηγητής στο TU Harburg πειραματίστηκαν με τον υπολειπόμενο διαλύτη όταν πολλά αγγεία έπεσαν στο έδαφος και απελευθερώθηκε το ακετονιτρίλιο. Το διαφυγές υγρό προφανώς σκουπίστηκε σχετικά ανέμελο, σύμφωνα με τον εκπρόσωπο της πυροσβεστικής υπηρεσίας. Εφόσον οι μαθητές και ο καθηγητής τους στη συνέχεια υπέφεραν από μαζικές καταγγελίες για την υγεία, στράφηκαν στο κέντρο ελέγχου δηλητηριάσεων. Η πυροσβεστική ακολούθησε την Τρίτη το απόγευμα μια επιχείρηση μεγάλης κλίμακας στο TU για την απομάκρυνση του εξαιρετικά τοξικού ακετονιτριλίου. Εξοπλισμένοι με χημικά προστατευτικά ενδύματα, οι πυροσβέστες εξασφάλισαν τα μολυσμένα δωμάτια κατά τον καθαρισμό και τον εξαερισμό μέχρι τις δύο το πρωί. Οι πέντε μαθητές και ο καθηγητής εν τω μεταξύ εισήχθησαν στη μονάδα εντατικής θεραπείας στο νοσοκομείο, αναφέρει ο εκπρόσωπος της πυροσβεστικής υπηρεσίας Hendrik Frese. Λόγω των επικείμενων μακροπρόθεσμων επιπτώσεων της επαφής με τον διαλύτη ακετονιτρίλιο, οι ασθενείς θα πρέπει να παραμείνουν στην κλινική για λίγο για να παρατηρήσουν, δήλωσε ο εκπρόσωπος των υπηρεσιών έκτακτης ανάγκης.

Σοβαρή βλάβη στην υγεία που προκαλείται από ακετονιτρίλιο Ο διαλύτης ακετονιτρίλιο έχει καυστική δράση και προκαλεί συμπτώματα δηλητηρίασης παρόμοια με το υδροκυανικό οξύ σε επαφή. Το ακετονιτρίλιο μπορεί να έχει τοξική επίδραση τόσο κατά την εισπνοή των ατμών, κατά την κατάποση του υγρού όσο και σε επαφή με το δέρμα. Σύμφωνα με τους ειδικούς, ο κίνδυνος απορρόφησης μέσω του δέρματος (διαδερμικά) είναι σχετικά συχνά υποτιμημένος. Στο σώμα, ο διαλύτης δρα σαν δηλητήριο του αίματος (αιμοτοξίνη). Το σύστημα σχηματισμού αίματος επηρεάζεται με τέτοιο τρόπο ώστε η μεταφορά και η μεταβολική λειτουργία να επηρεάζονται και η βλάβη στην κυκλοφορία του αίματος μπορεί να οδηγήσει σε καρδιαγγειακή κατάρρευση. Όπως το υδροκυανικό οξύ, ο διαλύτης ακετονιτρίλιο μπλοκάρει τη θέση δέσμευσης οξυγόνου στην αναπνευστική αλυσίδα των κυττάρων του σώματος, προκαλώντας την αναπνοή των κυττάρων και συνεπώς τη χρήση οξυγόνου για ενέργεια να σταματήσει. Ένα τυπικό σύμπτωμα στην εξειδικευμένη βιβλιογραφία είναι ο έντονος κόκκινος αποχρωματισμός του δέρματος, επειδή το φλεβικό αίμα εξακολουθεί να περιέχει μια σχετικά μεγάλη ποσότητα οξυγόνου λόγω της αποκλεισμένης χρήσης οξυγόνου και έτσι εμφανίζεται έντονο κόκκινο. Πονοκέφαλοι, ζάλη, ναυτία και έμετος μπορεί επίσης να είναι σημάδια δηλητηρίασης με τον διαλύτη ακετονιτρίλιο. Η σοβαρή δηλητηρίαση από ακετονιτρίλιο, όπως αυτή των μαθητών και του καθηγητή, μπορεί επίσης να οδηγήσει σε αναπνευστική ανακοπή, απώλεια συνείδησης και, στη χειρότερη περίπτωση, πλήρη καρδιακή ανακοπή. (στ)

Φωτογραφική πίστωση: Dieter Schütz / pixelio.de

Πληροφορίες συγγραφέα και πηγής



Βίντεο: Ένας νεκρός σε τροχαίο στη Λ. Σπάτων


Προηγούμενο Άρθρο

Νοροϊός: 43 παιδιά στην κλινική

Επόμενο Άρθρο

Ασφάλιση υγείας: Χωρίς πλήρη διεθνή έξοδα